Hlásime sa znova s našou pravidelnou rubrikou Učíme sa na maturitu. Po tom, ako sme si objasnili lyriku, epiku (v dvoch častiach), prinášame článok, v ktorom si objasníme, čo znamená dráma a aké sú jej žánre.
Ako sa ich naučiť?
Dráma je literárny druh , ktorý má dej. Od epiky sa však líši tým, že je určená na javiskové spracovanie. To predurčuje aj jej formu (vonkajšiu výstavbu). Člení sa na dejstvá, scény a výstupy. Dejstvá sú časti hry, ktoré sú oddelené od seba prestávkou a spustením opony. Zmenu scény zbadáme, keď sa na javisku zmení prostredie, herci a teda aj postavy. Pri výstupoch sa menia iba postavy.
Vnútorná výstavba pozostáva z týchto častí:
Tragédia – hra s vážnym obsahom a tragickým koncom. Hrdina je človek s výnimočnými vlastnosťami. Dostáva sa do konfliktu so silami, ktoré sú mocnejšie ako on a ktorým podlieha. Príklad tragédie: Sofokles – Antigona.
Komédia – hra, ktorá zobrazuje skutočnosť formou karikatúry s cieľom vyvolať smiech. Príklad: Moliére – Lakomec.
Veselohra – novodobá komédia. Obyčajný človek sa dostáva do smiešnych situácií bez vlastného pričinenia. V tomto type hry postavy často vedia o svojej smiešnosti, preto si robia žarty aj zo seba. Príklad: Jonáš Záborský – Najdúch.
Činohra – žáner, v ktorom sa prelína tragédia s komédiou. Má závažný dej, ale končí zmierlivo. Zobrazuje charakter hrdinov, nastoľuje aktuálne otázky zo spoločenského života, využíva hovorové prvky a náhle dejové zvraty. Príklad: Jozef Gregor Tajovský – Statky-zmätky.
Fraška – druh komédie. Súvisí s náboženskou a morálnou tematikou. Jej vznik je spojený so zmyslom pre grotesknosť. Hra rieši problémy, ktoré samy osebe vyvolávajú smiech u diváka. Štýl hry je nízky, často až vulgárny, dôraz sa kladie na repliku. V reči postáv je veľa slovných hračiek, vtipu, ale aj nadávok. Príklad: Samuel Beckett – Čakanie na Godota.
Opera – žáner, v ktorom sa celý príbeh vyjadruje spevom. Často býva doplnený aj baletom. Príklad: Bedřich Smetana – Libuše.
Opereta – strieda sa v nej hovorený a spievaný text. Nazýva sa aj malou operou. Príklad: Gejza Dusík – Tisíc metrov lásky.
Inscenácia – naštudovanie divadelného diela do podoby divadelnej hry.
Javisko – priestor, na ktorom sa realizuje divadelná hra.
Predpremiéra – neoficiálne uvedenie divadelnej hry pre pozvaných hostí a novinárov.
Premiéra – oficiálne prvé uvedenie divadelnej hry.
Repríza – druhé uvedenie divadelnej hry.
Derniéra – posledné uvedenie divadelnej hry.
Replika – odpoveď na predchádzajúcu výpoveď partnera v dialógu.
Autorská poznámka – text v zátvorke pri menách postáv.
Sú literárne druhy a žánre teraz zrozumiteľnejšie? Daj o tomto článku vedieť aj svojim kamošom a kamoškám. 🙂
Pokiaľ máš však pocit, že potrebuješ pomôcť, neváhaj sa na nás obrátiť. Pomáhame aj online.
S Viki sme riešili nielen matematiku, ale aj sústredenie sa počas letných prázdnin. Viky prišla do študijného centra vo štvrtom ročníku. Mala problémy s matematikou a so sústredením sa pri učení. Prechod na druhý stupeň je s vašou pomocou jednoduchší, v matematike sa zlepšila, aj celkovo v učení, vie sa lepšie sústrediť. Do vášho centra chodí veľmi rada. Ďakujeme za pomoc a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!
Mama Miriam
Bolo to zo začiatku jednoduché, ale žiaľ po čase sa moje nedostatky v MATEMATIKE začali prejavovať. No, na to tu BASIC je, aby ma to naučil. Po väčšine návštev v ňom cítim vo svojej hlave, že mi MATEMATIKA ide minimálne o 35% lepšie, ale stále je čo učiť sa. Som veľmi vďačný za tento program a za jeho prístup k žiakom, veľmi mi to pomáha a aj pomohlo a dúfam, že pomáhať aj bude.
Vincent
Naučil som sa používať slovník. Ahooj! Ja som z Bratislavy. Bol som u babky na prázdninách. Mama ma sem dotiahla. Naučil som sa tu veľa vecí. Ako sa učiť. A tri bariéry v učení. Plastelínoval som, opakoval som si aj vybrané slová. Už viem, prečo sa pri učení nudím, keď zívam a som duchom mimo, tak som dobre nepochopil nejakému slovu. Aby som ho lepšie pochopil, musím si ho objasniť v slovníku.
Adam
Spoznal som tu kamaráta Martina. Rád som robil s demom a s plastelínou. Veľmi mi pomohlo, keď som si začal vyhľadávať slová v slovníku a objasňovať ich. Chodil som tu rád, lebo som sa chcel zlepšiť.
Matej
Katarína Gondová (riaditeľka)
Kapitulská 12, IV.posch.974 01 Banská Bystrica
0918 603 000
Evka Opatíková (lektorka)
Dunajská 4, Bratislava – Staré Mesto (5. poschodie)
0911 199 433
Mgr. Kvetoslava Žitná (riaditeľka)
Fraňa Mojtu 18 (budova Mediahaus, prízemie), 949 01 Nitra
0905 222 644
Mgr. Emília Trhanová (riaditeľka)
Kalvínske námestie 2/126 (1. poschodie, oproti mlynu), 934 01 Levice
0917 171 704
Andrea Venényová (riaditeľka)
Krajinská cesta 3 (budova Stavomontu), 921 01 Piešťany
0903 746 612
Lucia Karovičová (riaditeľka)
Šafárikova 183/47, Senec 90301
0908 738 644
Bc. Lenka Gawronová (lektorka)
Hasičská č.2 (Meštiansky dom), Trenčín
0911 777 037
Mgr. Monika Závodná (riaditeľka)
Hlavná 6/11 , 917 01 Trnava
0905 763 422
Lenka Balážová (riaditeľka)
V.P. Tótha 17, 960 01, Zvolen, II. poschodie
0918 606 000