Pokračujeme v objasňovaní literárnych druhov a ich žánrov – v predchádzajúcom článku sme sa venovali lyrike. V dnešnom článku objasníme pojem epika a ukážeme si, aké žánre patria pod tento literárny druh.
Ako sa ich naučiť?
Epika je literárny druh, ktorý má dej a vystupujú v ňom postavy. V niektorých žánroch epiky sa postavy vyvíjajú – to znamená, že rastú nielen fyzicky (z detí sa stávajú dospelí), ale aj psychicky (dospieva aj v názoroch a správaní). Väčšinou je epika písaná v próze, ale je možné nájsť aj epiku písanú vo veršoch (hlavne v staršej literatúre).
„Láska je jediná choroba, ktorú sme ochotní vyležať.“ Tomáš Janovic
„Žena hovorí mužovi:
– Idem na 5 minút k susedke. A hlavne nezabudni každú polhodinu pomiešať guláš!“ Anonym
„V gréckom kraji nazývanom Trácia, žil pred dávnymi rokmi slávny pevec Orfeus. Hrával na lýre a vedel k tomu tak krásne spievať, že jeho spevu nik neodolal. Aj vtáky zmĺkli a načúvali jeho piesňam a zvieratá opúšťali les a tiahli za ním. Vlk bežal popri barančekovi, líška so zajacom, a nikto nikomu neublížil. Aj hady vyliezali z dier a načúvali a kamene uhýbali spievajúcemu Orfeovi z cesty. Rieky na jeho spev ostávali stáť a ryby sa vynárali nad hladinu, aby lepšie počuli pieseň.
Ľudia ho načúvali, smiali sa i plakali, podľa toho, aký bol jeho spev. Zabúdali na starosti a museli robiť to, čo chcela jeho pieseň. Na miesta a na hostiny, kde Orfeus spieval, prichádzali aj bohovia. Zostupovali po Mliečnej ceste na zem za jeho hlasom.“ Orfeus
„Líška sa potulovala po lese a márne hľadala čosi pod zub. Deň uplynul a ona zostala hladná. Jej srdce túžilo po kúsku syra. Práve zastala pred stromom, na ktorom sedela vrana a v zobáku držala krásny kus syra. Líška si oblizla pysk a napadlo ju, že ten syr musí dostať. Začala sa vrane zaliečať: „Vrana vranička, aká si len krásna, máš také jemné perie, krásny a mocný zobák a keby si tak mala aj taký krásny hlas aká si sama krásna…“ Vrane to veľmi zalichotilo, otvorila zobák a hlasno zakrákala, aby líške ukázala, že aj hlas má krásny. V tej chvíli jej syr vypadol a líška ho schmatla a so smiechom zjedla.POUČENIE: Dávaj si pozor na falošné lichotenie.“ Ezopove bájky – O líške a vrane
„Tak stvořili velcí bozi Gilgameše:vysoká jedenáct loktů postava jeho byla,a devět pídí v šíři měřila prsa jehoa tři pídě dlouhé bylo jeho mužství.Ze dvou třetin bůh a člověk z jedné, tvar jeho těla božský původ jeví,neb božská matka zkrášlila postavu jeho.“
Prvým kráľom Skýtie bol Magog, syn Jafetov, a onen národ sa podľa Magoga nazýval Moger – Maďar. Z jeho potomstva vzišiel aj najslávnejší a najsilnejší kráľ Atila, ktorý v roku vtelenia pána 451, vyraziac so silným vojskom zo skýtskej krajiny, prišiel do Panónie. A keď odtiaľ vyhnal Rimanov, získal tam vládu a za kráľovské sídlo si ustanovil miesto pri Dunaji nad teplými vodami. Po dlhom čase vzišiel z potomstva kráľa Magoga Ugek, otec kniežaťa Álmoša, od ktorého si odvodzujú pôvod uhorskí králi a kniežatá.Anonymova kronika
Sú literárne druhy a žánre teraz zrozumiteľnejšie? Daj o tomto článku vedieť aj svojim kamošom a kamoškám. 🙂
Pokiaľ máš však pocit, že potrebuješ pomôcť, neváhaj sa na nás obrátiť. Pomáhame aj online.
Výsledok je v podstate pohoda, chuť učiť sa a k tomu výborné známky. Škoda, že je koniec. Ďakujeme pani učiteľke Lenke, ktorá v nás už pri počiatočnom pohovore vytvorila pohodu a pocit, že sme na správnom mieste. Syn sa na každú hodinu veľmi tešil a pri učení sme už viac nemali problém. BASIC nás uviedol na správnu mieru, resp. ukázal správnu cestu pri učení. Výsledok sú v podstate pohoda, chuť učiť sa a k tomu výborné známky. BASIC doporučujem určite každému, ktorý možno len nevie správnu cestu k učeniu, ale aj tomu, kto potrebuje pomôcť. Veľmi ďakujeme a vrátime sa.
Liamova mama
Už nie som tá typická bifľoška.
Naučila som sa nielen matematiku, ale aj AKO SA UČIŤ. Bola som tu 10x, ale moje učenie sa zmenilo. Už nie som tá typická bifľoška, ktorá sa len biflí a biflí. Už som viac pochopila matematiku, ako narysovať výšku, či čo je to divízia. A keď nabudúce budem unavená, zmätená, či budem duchom mimo, budem vedieť, prečo to robím. Buď som nepochopila slovo alebo si to neviem predstaviť. A nielen som sa učila, ale aj tu bola zábava. Určite sem prídem aj na budúci rok.
Miška
Viac som pochopila, ako sa cíti moje dieťa pri učení a určite aj v škole pri písomkách, ktoré mu vôbec nejdú. Myslím si, že by nám pomohlo, keby navštevoval Vaše centrum.
Zuzana Maneková
Alex sa zlepšil v učení a vie sa lepšie sústrediť. Čo sme si všimli na Alexovi, je pre nás pozitívne, nakoľko sa zlepšil v učení a viac sa vie sústrediť na danú látku, ktorú preberajú. Do BASICu sa veľmi tešil s úsmevom. Spokojný odchádzal. Doma chválil Veroniku, aká je super. Sme vďační za jej prístup a trpezlivosť. Sme veľmi radi, že sme sa rozhodli pre doučovanie v BASICu.
Alexova mama
Katarína Gondová (riaditeľka)
Kapitulská 12, IV.posch.974 01 Banská Bystrica
0918 603 000
Evka Opatíková (lektorka)
Dunajská 4, Bratislava – Staré Mesto (5. poschodie)
0911 199 433
Mgr. Kvetoslava Žitná (riaditeľka)
Fraňa Mojtu 18 (budova Mediahaus, prízemie), 949 01 Nitra
0905 222 644
Mgr. Emília Trhanová (riaditeľka)
Kalvínske námestie 2/126 (1. poschodie, oproti mlynu), 934 01 Levice
0917 171 704
Andrea Venényová (riaditeľka)
Krajinská cesta 3 (budova Stavomontu), 921 01 Piešťany
0903 746 612
Lucia Karovičová (riaditeľka)
Šafárikova 183/47, Senec 90301
0908 738 644
Bc. Lenka Gawronová (lektorka)
Hasičská č.2 (Meštiansky dom), Trenčín
0911 777 037
Mgr. Monika Závodná (riaditeľka)
Hlavná 6/11 , 917 01 Trnava
0905 763 422
Lenka Balážová (riaditeľka)
V.P. Tótha 17, 960 01, Zvolen, II. poschodie
0918 606 000