fbpx

UČÍME SA DOMA: Diktáty na vybrané slová po B

V predchádzajúcom článku sme si vysvetlili vybrané slová po B – ich význam a použitie vo vetách. V tomto článku vám prinášame päť diktátov, ktoré môžete použiť pri domácom učení.

Pokiaľ ste nečítali článok UČÍME SA DOMA: Vybrané slová po B, nájdete ho tu.

Pri práci s diktátmi je potrebné dodržať nasledujúce zásady:

  • pokiaľ je diktát zameraný na vybrané slová, je potrebné, aby ich malo dieťa poriadne objasnené,
  • vybraný diktát najprv dieťaťu celý prečítajte,
  • opýtajte sa ho, či rozumie všetkým slovám,
  • potom diktujte diktát po vetách,
  • po poslednej vete prečítajte znova celý diktát, aby si ho mohlo dieťa skontrolovať,
  • spoločne ho opravte.

Spoločné opravovanie môže prebiehať tak, že ukážete dieťaťu vetu alebo riadok, v ktorom má chybu a poviete mu, nech ju nájde. Takýto spôsob opravovania je pre deti zábavnejší a náučnejší.

Diktát č. 1

Na lúke sa pasie stádo byvolov. Kiežby som zajtra mohla ísť kamarátke. Väčšina rastlín má zelenú byľ. Sused chová na dvore býka. Včera sme boli v Banskej Bystrici na výlete. Náš byt má tri izby a jednu kúpeľňu. Moja najobľúbenejšia rozprávková bytosť je víla. Bystrý Jakubko dokáže vypočítať desať príkladov za päť minút. 

Diktát č. 2

Starká má doma knihu o liečivých bylinách. V žiackej knižke mám napísané svoje bydlisko. Je mesto Bytča na Slovensku? Včera som stretla moju bývalú pani učiteľku. Na narodeniny dostanem nový nábytok do mojej detskej izby. U nás taká obyčaj, sekeru mi požičaj. Pred Vianocami je v hračkárstve úbytok hračiek. Žiadny predmet v škole nie je zbytočný. 

Diktát č. 3

Príbytok môže byť zhotovený z dreva alebo tehál. Prebytok sladkostí u nás doma spôsobil, že mám pokazené zuby. Kamarátka mi dovolila zajazdiť si na jej kobyle. Moji rodičia sa rozhodli chovať dobytok. Bývaš na dedine alebo v meste? Chcem byť hasičom alebo lekárom. Naše bydlo sa nachádza hore na kopci. 

Diktát č. 4

Ten tvoj nový mobil je úplne obyčajný. Cesta do Považskej Bystrice mi trvá desať minút. Keby som viac trénoval, vyhral by som zlatú medailu. Rytieri dobyli hrad. Stačí mi päť pier, to šieste je prebytočné. Podľa mňa je zbytočnosť mať veľa párov topánok. Obyvatelia susedného paneláku si grilujú. Aby som mohol ísť von, musím mať hotové všetky úlohy.

Diktát č. 5

Hodiny odbili dvanásť. Susedia si postavili nové bydlo. Kamarát chce dobyť srdce jeho spolužiačky. Bidlo mojich sliepok sa zlomilo. Poprosil som otca, aby mi pomohol pribiť obraz na stenu. Podaj mi tú nabíjačku, musím si nabiť telefón. 

Pokiaľ boli pre vás diktáty užitočné, budeme radi, ak o nich dáte vedieť aj svojim priateľom a známym.

Ak potrebujete pomôcť s učením, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomáhame aj ONLINE.

© Študijné centrum BASIC | ochrana osobných údajov

Vytvoril MD webdesign - tvoríme obchodne úspešné weby

Podporuje WebSupport

Študijné centrum BASIC je oprávnené používať služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka vo vlastníctve medzinárodnej organizácie Association for Better Living and Education International a je použitá s ich súhlasom.

Top