V predchádzajúcom článku sme priniesli pár tipov na to, ako s dieťaťom precvičovať učivo počas prázdnin. Dnes sa zameriame na to, ako pripraviť budúceho prváka na nástup do školy.
Idete na prechádzku, ste v aute alebo sa hráte doma? Pomenovávajte predmety okolo seba a určujte v nich hlásky. Na začiatok stačí prvá alebo posledná. Neskôr sa môžete pokúsiť pomenovať aj ďalšie. Určovanie hlások pomôže dieťaťu pri učení sa písmen a následnom písaní.
Táto aktivita sa dá znova využiť pri akejkoľvek príležitosti. Pri prechádzke mestom rátajte autá, v prírode môžete napríklad dať dieťaťu za úlohu pozbierať päť listov. Túto aktivitu môžete spojiť aj s farbami. Dajte dieťaťu nájsť šesť červených predmetov, ktoré máte doma.
Kreslením a vyfarbovaním si dieťa trénuje jemnú motoriku, ktorá má vplyv na viacero menších procesov, ktoré je dôležité zvládnuť pri písaní: správne držanie pera, správny tlak na papier, nepresahovanie riadkov, presné tvary písmen a čísel.
Vykladanie umývačky riadu, vysávanie, vytieranie, odkladanie hračiek do krabice, ale aj skákanie na trampolíne, lezenie po šmýkačke zdola hore – toto sú všetko spôsoby, ako trénovať hrubú motoriku, ktorá nie je o nič menej dôležitá ako tá jemná. Pod hrubou motorikou sa zjednodušene myslí schopnosť ovládať svoje telo, koordinovať jeho pohyby. Vedeli ste, že schopnosť skákať dozadu priamo súvisí so schopnosťou správne a rýchlo odčítavať?
Rozprávajte sa o tom, čo sa bude diať v škole, ako to bude celé prebiehať. Koľko bude mať vyučovacia hodina a čo sa na nej bude robiť. Čo sa bude robiť počas prestávky. Môžete si aj objasniť názvy predmetov. Dôležité však je neklamať, neprikrášľovať realitu a odpovedať na všetky otázky pravdivo.
Máte doma prváka a neviete ako na to? Bojíte sa, že nástup do školy bude preňho náročný? Neváhajte nás kontaktovať, pomáhame aj teraz počas prázdnin!
Bolo to zo začiatku jednoduché, ale žiaľ po čase sa moje nedostatky v MATEMATIKE začali prejavovať. No, na to tu BASIC je, aby ma to naučil. Po väčšine návštev v ňom cítim vo svojej hlave, že mi MATEMATIKA ide minimálne o 35% lepšie, ale stále je čo učiť sa. Som veľmi vďačný za tento program a za jeho prístup k žiakom, veľmi mi to pomáha a aj pomohlo a dúfam, že pomáhať aj bude.
Vincent
Matematika, predmet ktorý vôbec nemal rád. Teraz je jeho najobľúbenejší. A čo je najdôležitejšie, že Jakub je úplne samostatný. Nemusím pri ňom sedieť, keď píše domáce úlohy a keď sa učí do školy. BASIC splnil maximálne naše očakávania. Kubko je sebavedomejší a má lepšie výsledky v škole. Za nás patrí Veronike jedno veľké ĎAKUJEM!
Mamina Miška
Viac som pochopila, ako sa cíti moje dieťa pri učení a určite aj v škole pri písomkách, ktoré mu vôbec nejdú. Myslím si, že by nám pomohlo, keby navštevoval Vaše centrum.
Zuzana Maneková
Spoznal som tu kamaráta Martina. Rád som robil s demom a s plastelínou. Veľmi mi pomohlo, keď som si začal vyhľadávať slová v slovníku a objasňovať ich. Chodil som tu rád, lebo som sa chcel zlepšiť.
Matej
Katarína Gondová (riaditeľka)
Kapitulská 12, IV.posch.974 01 Banská Bystrica
0918 603 000
Evka Opatíková (lektorka)
Dunajská 4, Bratislava – Staré Mesto (5. poschodie)
0911 199 433
Mgr. Kvetoslava Žitná (riaditeľka)
Fraňa Mojtu 18 (budova Mediahaus, prízemie), 949 01 Nitra
0905 222 644
Mgr. Emília Trhanová (riaditeľka)
Kalvínske námestie 2/126 (1. poschodie, oproti mlynu), 934 01 Levice
0917 171 704
Andrea Venényová (riaditeľka)
Krajinská cesta 3 (budova Stavomontu), 921 01 Piešťany
0903 746 612
Lucia Karovičová (riaditeľka)
Šafárikova 183/47, Senec 90301
0908 738 644
Bc. Lenka Gawronová (lektorka)
Hasičská č.2 (Meštiansky dom), Trenčín
0911 777 037
Mgr. Monika Závodná (riaditeľka)
Hlavná 6/11 , 917 01 Trnava
0905 763 422
Lenka Balážová (riaditeľka)
V.P. Tótha 17, 960 01, Zvolen, II. poschodie
0918 606 000