Precvičovanie počas prázdnin. Áno alebo nie?

BLOG doučovanieprázdninyprecvičovanie

Druhá polovica prázdnin je už v plnom prúde, a to znamená iba jediné: blíži sa začiatok školského roka. Vidíme to aj v obchodných reťazcoch, ktoré vo veľkom naskladňujú školské pomôcky. A v rodičoch sa prebúdza každoročná dilema: precvičovanie počas prázdnin alebo ešte oddych? A ako na to?

Odpovieme najskôr na prvú otázku. Áno, je vhodné dieťa pomaly začať pripravovať do školy. A čím je dieťa menšie, tým je táto príprava dôležitejšia. Máme skúsenosti so žiakmi, ktorí si po prázdninách nevedeli spomenúť ako sa píšu alebo čítajú niektoré písmenká. Cvik robí majstra a pokiaľ sa z tohto cviku upustí, dieťa sa môže vrátiť o niekoľko krokov dozadu. Okrem toho všetci vieme, že sa v škole ide rýchlym tempom, preto nebude na začiatku septembra čas pripomenúť si alebo znova sa naučiť to, čo dieťa počas prázdnin pozabúdalo. A teraz prichádza na rad druhá otázka: ako?

Začnite s niečím jednoduchým a postupne prejdite k náročnejšiemu

Ideálne je začať niečím, čo vášmu dieťaťu ide dobre. Prebudíte tak v dieťaťu jeho vnútornú motiváciu, ktorá bude dôležitá v momentoch, keď sa dostane k niečomu, čo mu robí problémy. Ak máte napríklad doma budúceho štvrtáka, ktorý sa v predchádzajúcom ročníku učil násobilku, ale vy viete, že mu ešte nejde úplne dobre, vráťte sa o krok späť na precvičovanie sčítavania cez desiatku. Ak mu to pôjde ľahko, prejdite na násobenie. Je však veľmi pravdepodobné, že práve tu narazíte na prekážku.

Vyhraďte si spoločný čas

Nevarte, neupratuje, nepracujte zatiaľ čo vaše dieťa ráta príklady. Vyhraďte si čas, ktorý máte len pre seba a učte sa spolu, venujte dieťaťu 100% svojej pozornosti. Rátajte príklady nahlas, čítajte si nahlas, pri vypracovávaní pracovných listov nech vám dieťa všetko vysvetľuje. Prečo je tam i a tam už y. Ako sa tento príklad počíta. Nielenže bude mať dieťa od vás okamžitú spätnú väzbu, ale aj vy vďaka tomu zistíte, ako vaše dieťa uvažuje, čomu rozumie, čomu menej, na čo je ešte potrebné zamerať sa. 

Ukazujte si obrázky, videá, reálne predmety

Prázdniny sú ideálny čas na to, aby sme spomalili. Nemusíme sa naháňať, pretože zajtra je písomka z biológie, domáca úloha z matematiky a z fyziky bude pani učiteľka skúšať. Máme čas, tak ho využime naplno. Preto ak sa učíte a vidíte, že to stále nie je uchopené, pozrite sa na obrázok, video alebo ak sa dá, choďte si to prezrieť naživo. Ak sa napríklad trápite s vybranými slovami, ukážte si to čo znázorňujú na obrázku. Dieťa si ich tak oveľa jednoduchšie zapamätá. To isté platí napríklad aj s matematikou. Počítajte so skutočnými vecami. Robí problémy prechod cez desiatku? Zoberte si napríklad kamene alebo ceruzky, uložte ich do radov po 10 a počítajte s nimi.

Vysvetľujte si slová

Rozumieť slovám je úplný základ. To platí pri všetkých predmetoch, či už je to matematika (plus, mínus, sčítanie, odčítanie, delenie, násobenie, … ) alebo slovenčina (vybrané slová, slovné druhy, názvy pádov, … ). Ak vidíte, že sa dieťa nevie pohnúť z miesta, stále príliš dlho uvažuje, alebo myšlienkami odlietava niekam preč, pohľadajte slovo, ktorému nerozumie a poriadne si ho objasnite. Vynikajúcou pomôckou na objasňovanie slov môže byť aj tento internetový slovník.

Choďte tempom dieťaťa

Nie je dôležité prejsť všetko, čo sa minulý rok učili. Je lepšie precvičiť si toho menej, ale poriadne. Posuňte sa o krok ďalej až po tom, keď dieťa zvládne krok, na ktorom sa nachádzate teraz. Učivo v škole na seba nadväzuje a ak nezvládneme to predchádzajúce, ťažko sa nám bude chápať to, čo príde po ňom. Ako sme už spomínali, pred násobilkou je dôležité zvládnuť sčítanie cez desiatku. V slovenčine je napríklad potrebné ovládať rozdelenie spoluhlások na tvrdé, mäkké a obojaké pri určovaní vzorov podstatných a prídavných mien.

A pokiaľ si na precvičovanie doma netrúfate, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre vás aj počas prázdnin!

Neváhajte a využite bezplatnú konzultáciu

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Alex

Alex sa zlepšil v učení a vie sa lepšie sústrediť. Čo sme si všimli na Alexovi, je pre nás pozitívne, nakoľko sa zlepšil v učení a viac sa vie sústrediť na danú látku, ktorú preberajú. Do BASICu sa veľmi tešil s úsmevom. Spokojný odchádzal. Doma chválil Veroniku, aká je super. Sme vďační za jej prístup a trpezlivosť. Sme veľmi radi, že sme sa rozhodli pre doučovanie v BASICu.

Alexova mama

Liam, 8 rokov

Výsledok je v podstate pohoda, chuť učiť sa a k tomu výborné známky. Škoda, že je koniec. Ďakujeme pani učiteľke Lenke, ktorá v nás už pri počiatočnom pohovore vytvorila pohodu a pocit, že sme na správnom mieste. Syn sa na každú hodinu veľmi tešil a pri učení sme už viac nemali problém. BASIC nás uviedol na správnu mieru, resp. ukázal správnu cestu pri učení. Výsledok sú v podstate pohoda, chuť učiť sa a k tomu výborné známky. BASIC doporučujem určite každému, ktorý možno len nevie správnu cestu k učeniu, ale aj tomu, kto potrebuje pomôcť. Veľmi ďakujeme a vrátime sa.

Liamova mama

Mauritka

Nezabudnuteľné 2 týždne s chodením na hodiny s radosťou a veľkým nadšením. Nové úžasné priateľstvo medzi žiakom a jeho učiteľkou. Vynikajúci motivačný, osobný prístup plný pochopenia a forma učenia- hrou. Výsledky sú očividné . Ďakujeme.

Mama

Damian, 7 rokov

Dalo mu to veľa do života, ale aj do školy. S výučbou Damianka som veľmi spokojná, dalo mu to veľmi veľa do života, ale aj do školy. Pani učiteľka je veľmi milá, pozorná, kľudná a s Damiankom si veľmi dobre rozumie. Damian k nej veľmi rád chodí, vždy sa teší, čo nové sa naučí a čo mu prinesie nové a nové skúsenosti. Je naozaj obdivuhodné, s akou trpezlivosťou a vášňou ho p. učiteľka učí, radosť sa na to pozerať. Som veľmi spokojná.

Monika Nováková

Ak sa vám stále pri učení nedarí, neváhajte sa na nás obrátiť, ukážeme vám ako na to!


Banská Bystrica

Bratislava

Košice

Nitra

Levice

Piešťany

Senec

Trenčín

Trnava

Zvolen

Žiar nad Hronom

Napíšte nám

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Napíšte do pobočky Banská Bystrica

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Banská Bystrica

Katarína Gondová (riaditeľka)

Kapitulská 12, IV.posch.974 01 Banská Bystrica

0918 603 000

bb@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Bratislava

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Bratislava

Evka Opatíková (lektorka)

Dunajská 4, Bratislava – Staré Mesto (5. poschodie)

0911 199 433

ba@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Košice

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Košice

Oľga Lábajová (riaditeľka)

Krivá 23, 040 01 Košice

0908 304 211

ke@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Nitra

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Nitra

Mgr. Kvetoslava Žitná (riaditeľka)

Fraňa Mojtu 18 (budova Mediahaus, prízemie), 949 01 Nitra

0905 222 644

nr@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Levice

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Levice

Mgr. Emília Trhanová (riaditeľka)

Kalvínske námestie 2/126 (1. poschodie, oproti mlynu), 934 01 Levice

0917 171 704

lv@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Piešťany

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Piešťany

Andrea Venényová (riaditeľka)

Krajinská cesta 3 (budova Stavomontu), 921 01 Piešťany

0903 746 612

pn@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Senec

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Senec

Lucia Karovičová (riaditeľka)

Šafárikova 183/47,  Senec 90301

0908 738 644

sc@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Trenčín

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Trenčín

Bc. Lenka Gawronová (lektorka)

Hasičská č.2 (Meštiansky dom), Trenčín

0911 777 037

tn@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Trnava

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Trnava

Mgr. Monika Závodná (riaditeľka)

Hlavná 6/11 , 917 01 Trnava

0905 763 422

tt@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Zvolen

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Zvolen

Lenka Balážová (riaditeľka)

V.P. Tótha 17, 960 01, Zvolen, II. poschodie

0918 606 000

zv@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Žiar nad Hronom

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Žiar nad Hronom

MOMENTÁLNE IBA ONLINE DOUČOVANIE

Lenka Balážová (riaditeľka)

Š.Moysesa 431/14, 965 01 Žiar nad Hronom

0918 606 000

zh@centrumbasic.sk


mapa