fbpx

Aktuálne doučujeme ONLINE!

Nastaviť alebo nadstaviť?

Vraví sa „rozmohol sa nám tu taký nešvár“. Často si v internetových diskusiách všímame nesprávne použitie slova nastaviť a nadstaviť. A nemajú s tým problém iba deti. Aký je teda medzi týmito dvomi slovami rozdiel a ako ich správne používať?

Všetko si objasníme v tomto článku, ktorý môžete nájsť v sekcii Rady a tipy.

Nastaviť

Ak sa pozrieme do Slovníka súčasného slovenského jazyka, zistíme, že toto slovo má tri definície:

  1. dať niečo do istej polohy, obrátiť smerom k niečomu (nastaviť tvár slnku);
  2. vysunúť, vystrieť smerom k niekomu (obyč. v očakávaní niečoho), natrčiť (nastaviť ruku, keď čakáme, že nám niekto niečo podá);
  3. uviesť, upraviť do požadovaného, potrebného, optimálneho stavu a tak pripraviť na používanie; vybrať, zvoliť si isté hodnoty na nejakom technickom prístroji (nastaviť počítač, televízor, autosedačku).

Teraz si skúste na každú definíciu vymyslieť aspoň päť viet. Tu je pár príkladov pre inšpiráciu:

  1. Nastavila tvár mesiacu a vnímala jeho krásu. Nastavil som ucho k dverám, aby som lepšie počul ich rozhovor. Ak ti je zima, nastav ruky k ohňu.
  2. Zatvor oči a nastav ruku, niečo ti dám. Nastavila ucho, aby jej ho mohli prepichnúť. Keď nastavíš pohár, znamená to, že chceš ešte doliať.
  3. Nedočiahnem na pedále, musím si lepšie nastaviť sedačku. Musíš správne nastaviť klímu, aby nám tu nebola zima. Pomôžeš mi prosím nastaviť môj nový telefón?

Nadstaviť

Ak sa pozrieme na toto slovo lepšie, zistíme, že si ho vieme rozložiť na dve časti: nad a staviť. Staviť pochádza zo slovesa „stavať“. Nad je predpona, ktorá môže vyjadrovať: smerovanie deja hore, zväčšenie niečoho, alebo že sa činnosťou zväčší stupeň niečoho. (Slovník slovenského jazyka) Slovo nadstaviť teda znamená postaviť niečo hore/vyššie alebo zväčšiť niečo.

Teraz sa znova pozrime do Slovníka súčasného slovenského jazyka. Zistíme, že toto slovo má až sedem definícií (ak ich chcete vidieť všetky, kliknite na názov slovníka). Všetky majú však jedno spoločné: vždy sa niečo dáva hore, pridáva alebo predlžuje (zväčšuje). Urobme si teraz vety:

Bývame v rodičovskom dome, ktorý sme nadstavili. Ak chceš mať dlhé vlasy, nemusíš čakať, kým ti narastú, môžeš si ich dať nadstaviť. Na dnešnom zápase nadstavili druhý polčas. Táto stará budova sa nedá nadstaviť.

Čo z toho vyplýva?

Ak chceme, aby niečo fungovalo tak ako má, vždy to nastavujeme. Ak ale chceme niečo pridať navyše, tak to nadstavujeme. 

Už viete, aký je rozdiel medzi nastaviť a nadstaviť? Ak stále nie, prečítajte si definície znova vytvorte si čo najviac viet. A počkajte na ten AHA moment. 🙂

A pokiaľ potrebujete s učením čohokoľvek pomôcť, neváhajte sa na nás obrátiť a zarezervujte si termín na bezplatnú konzultáciu. Aktuálne doučujeme ONLINE!

© Študijné centrum BASIC | ochrana osobných údajov

Vytvoril MD webdesign - tvoríme obchodne úspešné weby

Podporuje WebSupport

Študijné centrum BASIC je oprávnené používať služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka vo vlastníctve medzinárodnej organizácie Association for Better Living and Education International a je použitá s ich súhlasom.

Top