Čo robiť s deťmi počas prázdnin? (6 tipov na aktivity s deťmi)

Vianoce sú za nami, darčeky sú rozbalené a prázdniny sú v plnom prúde. A tak nastáva každoročná dilema rodičov. Čo robiť s deťmi? Učiť sa s nimi? Dávať im diktáty a príklady na počítanie, aby z toho „nevypadli“?

Kto nás pozná, vie, že k nám chodia deti aj počas prázdnin. Považujeme prázdniny za skvelý čas, kedy je možné dobehnúť školské učivo a vyplniť medzery, ktoré sa počas školského roka nazbierali. Je však dôležité k učeniu počas prázdnin pristupovať citlivo. Ak má dieťa stres z písania diktátov alebo počítania príkladov, nerobte to. Nájdite spôsob, ako si potrebné písanie, počítanie alebo čítanie zopakovať hravým spôsobom.

Prinášame vám pár tipov ako na to:

Zahrajte si Meno, mesto, zviera, vec!

Táto legendárna hra je stále vynikajúcim zdrojom zábavy. Deti si pri nej opakujú abecedu, trénujú písanie a aj čítanie (po sebe). Princíp hry je veľmi jednoduchý: každý hráč dostane papier, na ktorý nakreslí tabuľku so štyrmi stĺpcami: meno, mesto, zviera, vec. Hráči si sadnú tak, aby si navzájom nevideli do papierov. Hráč, ktorého určia ako prvého, povie nahlas písmeno A a Ďalšie písmená abecedy hovorí potichu, až pokým mu niekto nepovie stop. Potom povie daný hráč písmeno, na ktorom zastavil. Úlohou všetkých bude do istého limitu (na tom je potrebné sa vopred dohodnúť) napísať do každého stĺpca slovo začínajúce na dané písmeno.

Kto, čo robí, s kým a kde

Táto hra znie ako titulok z bulvárneho denníka, opak je však pravdou. Je to veľká zábava pre malých aj veľkých! Každý hráč dostane papierik. Ten si preloží tak, aby mu vznikli 4 časti. Do prvej časti napíše KTO (nie toto slovo, ale meno alebo názov pre nejakú osobu – otec, mama, sestra, brat, …). Potom túto časť preloží tak, aby nebola vidieť a posunie svoj hárok susednému hráčovi. Všetci hráči píšu a posúvajú si papieriky naraz. Do ďalších častí napíšu čo robí, s kým a kde. Vždy po dopísaní danú časť preložia a posunú ďalšiemu hráčovi. Keď budú všetky časti zapísané, každý hrá otvorí papierik, ktorý má pred sebou a prečíta jeho obsah. Fantázii a zábave sa medze nekladú – buďte kreatívni. 🙂 Touto hrou si deti trénujú písanie, ale aj čítanie. Ak by ste chceli verziu len na čítanie, nájdete ju na tomto linku.

Vnímajte, čo dieťa baví a prispôsobte tomu deň

Prázdniny sú skvelý čas na to, aby sa z riadeného vzdelávania stalo neriadené. Baví vaše dieťa história? Urobte si výlety po pamiatkach, pozerajte spolu dokumentárne filmy, čítajte si knihy! Dajme deťom cez prázdniny priestor rozvíjať sa v tom, čo ich skutočne zaujíma.

Spoločenské hry

Spoločenské hry sú skvelé vo viacerých oblastiach – vďaka nim spolu plnohodnotne a kvalitne trávime čas, trénujeme komunikáciu, strategické myslenie, kooperáciu, ale takisto aj čítanie (pravidiel), počítanie (políčok, o ktoré sa musí posunúť) a pri niektorých aj písanie. V predaji je na výber veľké množstvo hier, vyberajte podľa veku a záujmov dieťaťa a taktiež podľa toho, čo by si ich hraním malo dieťa precvičiť (ak je to napríklad počítanie, skvelá hra je Človeče, nehnevaj sa).

PDF aktivity

Na internete nájdete veľa aktivít v pdf formáte, ktoré stačí iba vytlačiť, prípadne vystrihnúť alebo zalaminovať. Výhoda je, že každá aktivita je zameraná na konkrétne učivo, ktoré je potrebné pretrénovať. Nájdeme aktivity zamerané na čítanie, písanie, počítanie ale aj gramatiku, či na iné predmety. Je však dôležité neprevalcovať nimi dieťa. Aktivity sú milé a zábavné, ale všetkého veľa škodí a deťom častokrát pripomínajú školskú hodinu. Preto ich používajte s mierou.

Dovoľte deťom nudiť sa

Všetky vyššie spomínané spôsoby ako zabaviť deti sú užitočné, ale je dôležité nezabúdať aj na nudu. Doprajte deťom čas, kedy sa samy rozhodujú o tom, čo budú robiť. Možno budú iba tak ležať a oddychovať, možno vymyslia skvelú hru, do ktorej zapoja aj vás rodičov.

 

Hranie hier, pozeranie televízie a sledovanie sociálnych sietí – tzv. screen time. Často sa rodičia pýtajú práve na to, či vôbec a koľko toho deťom povoliť. Mnohokrát sme svedkami toho, že sa deti celé prázdniny nepohnú od počítača, televízie alebo mobilu. Je dôležité uvedomiť si, že síce prázdniny slúžia na oddych, je ale dobré nájsť v tom zlatú strednú cestu – to znamená nemať zorganizovanú každú minútu dňa ale takisto nepremrhať deň za obrazovkou.

Už viete, čo robiť s deťmi počas prázdnin? To je skvelé! 🙂 A pokiaľ chcete, aby si vaše dieťa aj počas prázdnin vyplnilo medzery alebo zopakovalo to, čo sa bralo počas roka v škole, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre vás stále!

© Študijné centrum BASIC | ochrana osobných údajov

Vytvoril MD webdesign - tvoríme obchodne úspešné weby

Podporuje WebSupport

Študijné centrum BASIC je oprávnené používať služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka vo vlastníctve medzinárodnej organizácie Association for Better Living and Education International a je použitá s ich súhlasom.

Top