Čo robiť s deťmi počas prázdnin? (6 tipov na aktivity s deťmi)

Čo robiť s deťmi počas prázdnin? (6 tipov na aktivity s deťmi)

BLOG doučovanieprázdniny

Vianoce sú za nami, darčeky sú rozbalené a prázdniny sú v plnom prúde. A tak nastáva každoročná dilema rodičov. Čo robiť s deťmi? Učiť sa s nimi? Dávať im diktáty a príklady na počítanie, aby z toho „nevypadli“?

Kto nás pozná, vie, že k nám chodia deti aj počas prázdnin. Považujeme prázdniny za skvelý čas, kedy je možné dobehnúť školské učivo a vyplniť medzery, ktoré sa počas školského roka nazbierali. Je však dôležité k učeniu počas prázdnin pristupovať citlivo. Ak má dieťa stres z písania diktátov alebo počítania príkladov, nerobte to. Nájdite spôsob, ako si potrebné písanie, počítanie alebo čítanie zopakovať hravým spôsobom.

Prinášame vám pár tipov ako na to:

Zahrajte si Meno, mesto, zviera, vec!

Táto legendárna hra je stále vynikajúcim zdrojom zábavy. Deti si pri nej opakujú abecedu, trénujú písanie a aj čítanie (po sebe). Princíp hry je veľmi jednoduchý: každý hráč dostane papier, na ktorý nakreslí tabuľku so štyrmi stĺpcami: meno, mesto, zviera, vec. Hráči si sadnú tak, aby si navzájom nevideli do papierov. Hráč, ktorého určia ako prvého, povie nahlas písmeno A a Ďalšie písmená abecedy hovorí potichu, až pokým mu niekto nepovie stop. Potom povie daný hráč písmeno, na ktorom zastavil. Úlohou všetkých bude do istého limitu (na tom je potrebné sa vopred dohodnúť) napísať do každého stĺpca slovo začínajúce na dané písmeno.

Kto, čo robí, s kým a kde

Táto hra znie ako titulok z bulvárneho denníka, opak je však pravdou. Je to veľká zábava pre malých aj veľkých! Každý hráč dostane papierik. Ten si preloží tak, aby mu vznikli 4 časti. Do prvej časti napíše KTO (nie toto slovo, ale meno alebo názov pre nejakú osobu – otec, mama, sestra, brat, …). Potom túto časť preloží tak, aby nebola vidieť a posunie svoj hárok susednému hráčovi. Všetci hráči píšu a posúvajú si papieriky naraz. Do ďalších častí napíšu čo robí, s kým a kde. Vždy po dopísaní danú časť preložia a posunú ďalšiemu hráčovi. Keď budú všetky časti zapísané, každý hrá otvorí papierik, ktorý má pred sebou a prečíta jeho obsah. Fantázii a zábave sa medze nekladú – buďte kreatívni. 🙂 Touto hrou si deti trénujú písanie, ale aj čítanie. Ak by ste chceli verziu len na čítanie, nájdete ju na tomto linku.

Vnímajte, čo dieťa baví a prispôsobte tomu deň

Prázdniny sú skvelý čas na to, aby sa z riadeného vzdelávania stalo neriadené. Baví vaše dieťa história? Urobte si výlety po pamiatkach, pozerajte spolu dokumentárne filmy, čítajte si knihy! Dajme deťom cez prázdniny priestor rozvíjať sa v tom, čo ich skutočne zaujíma.

Spoločenské hry

Spoločenské hry sú skvelé vo viacerých oblastiach – vďaka nim spolu plnohodnotne a kvalitne trávime čas, trénujeme komunikáciu, strategické myslenie, kooperáciu, ale takisto aj čítanie (pravidiel), počítanie (políčok, o ktoré sa musí posunúť) a pri niektorých aj písanie. V predaji je na výber veľké množstvo hier, vyberajte podľa veku a záujmov dieťaťa a taktiež podľa toho, čo by si ich hraním malo dieťa precvičiť (ak je to napríklad počítanie, skvelá hra je Človeče, nehnevaj sa).

PDF aktivity

Na internete nájdete veľa aktivít v pdf formáte, ktoré stačí iba vytlačiť, prípadne vystrihnúť alebo zalaminovať. Výhoda je, že každá aktivita je zameraná na konkrétne učivo, ktoré je potrebné pretrénovať. Nájdeme aktivity zamerané na čítanie, písanie, počítanie ale aj gramatiku, či na iné predmety. Je však dôležité neprevalcovať nimi dieťa. Aktivity sú milé a zábavné, ale všetkého veľa škodí a deťom častokrát pripomínajú školskú hodinu. Preto ich používajte s mierou.

Dovoľte deťom nudiť sa

Všetky vyššie spomínané spôsoby ako zabaviť deti sú užitočné, ale je dôležité nezabúdať aj na nudu. Doprajte deťom čas, kedy sa samy rozhodujú o tom, čo budú robiť. Možno budú iba tak ležať a oddychovať, možno vymyslia skvelú hru, do ktorej zapoja aj vás rodičov.

 

Hranie hier, pozeranie televízie a sledovanie sociálnych sietí – tzv. screen time. Často sa rodičia pýtajú práve na to, či vôbec a koľko toho deťom povoliť. Mnohokrát sme svedkami toho, že sa deti celé prázdniny nepohnú od počítača, televízie alebo mobilu. Je dôležité uvedomiť si, že síce prázdniny slúžia na oddych, je ale dobré nájsť v tom zlatú strednú cestu – to znamená nemať zorganizovanú každú minútu dňa ale takisto nepremrhať deň za obrazovkou.

Už viete, čo robiť s deťmi počas prázdnin? To je skvelé! 🙂 A pokiaľ chcete, aby si vaše dieťa aj počas prázdnin vyplnilo medzery alebo zopakovalo to, čo sa bralo počas roka v škole, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre vás stále!

Neváhajte a využite bezplatnú konzultáciu

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.


Počuli ste už naše podcasty?

Podcast Študijne centrum BASIC
Podcast Študijne centrum BASIC
Podcast Študijne centrum BASIC
Podcast Študijne centrum BASIC

Ak sa vám stále pri učení nedarí, neváhajte sa na nás obrátiť, ukážeme vám ako na to!


Banská Bystrica

Bratislava

Košice

Nitra

Piešťany

Senec

Trenčín

Trnava

Zvolen

Napíšte nám

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Napíšte do pobočky Banská Bystrica

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Banská Bystrica

Katarína Gondová (riaditeľka)

Kapitulská 12, IV.posch.974 01 Banská Bystrica

0918 603 000

bb@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Bratislava

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Bratislava

Dunajská 4, Bratislava – Staré Mesto (5. poschodie)

0910 499 037

ba@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Košice

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Košice

Oľga Lábajová (riaditeľka)

Krivá 23, 040 01 Košice

0908 304 211

ke@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Nitra

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Nitra

Mgr. Kvetoslava Žitná (riaditeľka)

Fraňa Mojtu 18 (budova Mediahaus, prízemie), 949 01 Nitra

0905 222 644

nr@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Piešťany

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Piešťany

Andrea Venényová (riaditeľka)

Krajinská cesta 3 (budova Stavomontu), 921 01 Piešťany

0903 746 612

pn@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Senec

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Senec

Lucia Karovičová (riaditeľka)

Šafárikova 183/47,  Senec 90301

0908 738 644

sc@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Trenčín

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Trenčín

Bc. Lenka Gawronová (lektorka)

Hasičská č.2 (Meštiansky dom), Trenčín

0911 777 037

tn@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Trnava

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Trnava

Mgr. Monika Závodná (riaditeľka)

Hlavná 6/11 , 917 01 Trnava

0905 763 422

tt@centrumbasic.sk


mapa

Napíšte do pobočky Zvolen

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Kontakty pobočky Zvolen

Lenka Balážová (riaditeľka)

V.P. Tótha 17, 960 01, Zvolen, II. poschodie

0918 606 000

zv@centrumbasic.sk


mapa