Naša dcéra Tánička bola do svojich 6 rokov šťastné, štebotavé, obľúbené, šikovné dievčatko a mnohí ju nenazvali inak než Slniečko. Nielenže má dlhé žiarivo blond vlásky, ale hlavne sa stále usmievala a kadiaľ chodila, tam mala kamarátov – či deti, ale aj dospelých.
A potom prišla vytúžená škola.
Nevedela sa dočkať, kedy tam už bude chodiť. Prvé týždne sme s radosťou riešili drobné školské nezdary. Keď to však trvalo mesiace a nielenže sa to nezlepšovalo, ale naopak zhoršovalo, príprava do školy nám trvala stále dlhšie, začala som intenzívne hľadať nápravu.
Samozrejme prvú cestu spolupráce som hľadala v škole, s triednou učiteľkou. Žiaľ, nepochodila som. Pani učiteľka mala svoj názor a ten nič a nikto nemohol zmeniť. Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, lebo je mnoho učiteľov a učiteliek s veľkým U, ale žiaľ toto nebol prípad našej školy.
Je to o ľuďoch a kde nie je vôľa, nie je ani cesta .
Snažili sme sa doma robiť všetko, čo bolo v našich silách a vedomostiach, no nestačilo to na spĺňanie učiteľkiných kritérií, a tak Tánička chodila zo školy stále viac smutná a zmätená. Prejavovalo sa to najmä nechuťou čítať a písať. Priateľstvá detí ju ešte stále pozitívne ladili, ale tie neúspechy z vyžadovaných výkonov ju demotivovali.
Vyhľadali sme pomoc.
V pedagogicko-psychologickej poradni jej diagnostikovali poruchu pozornosti a silnú dyslexiu.
Ani toto nebol pre učiteľku a ani riaditeľku dôvod, aby prehodnotili svoj prístup k Táničke. Len s pomocou špeciálnej pedagogičky sme robili drobné pokroky, za ktoré sme my rodičia boli veľmi vďační. Doma sme vyrábali pomôcky, uplatňovali odporučené postupy.
No nestačilo to na požadovaný výkon v škole, a tak sa začali nabaľovať druhotné problémy – bolesti brucha, vysmievanie, nechuť do učenia a školy vôbec …
Samozrejme som hľadala pomoc, kde sa dalo a skúšali sme rôzne rady z kníh aj študovaných priateľov a známych.
O Študijnom centre BASIC som sa dozvedela z letáčiku, ktorý ma neuveriteľne zaujal, lebo mi čítal z duše. Hovorilo sa tam o pomoci deťom, ktoré sa nedokážu sústrediť, ktoré ťažko čítajú, dlho sa učia a sú z toho unavené. To som poznala až príliš dobre. Dennodenne som to prežívala s našou milovanou 9-ročnou dcérou Táničkou.
Okamžite som zavolala na uvedené telefónne číslo a dohodla si prvú hodinu.
Pokračovanie nájdete v ďalšom článku.
Máte podobné problémy s učením? Napíšte nám.
Mgr. Kvetoslava Žitná (riaditeľka)
Fraňa Mojtu 18 (budova Mediahaus, prízemie), 949 01 Nitra
0905 222 644
Andrea Venényová (riaditeľka)
Krajinská cesta 3 (budova Stavomontu), 921 01 Piešťany
0903 746 612
Lucia Karovičová (riaditeľka)
Šafárikova 183/47, Senec 90301
0908 738 644
Bc. Lenka Gawronová (lektorka)
Hasičská č.2 (Meštiansky dom), Trenčín
0911 777 037
Mgr. Monika Závodná (riaditeľka)
Hlavná 6/11 , 917 01 Trnava
0905 763 422
Lenka Balážová (riaditeľka)
V.P. Tótha 17, 960 01, Zvolen, II. poschodie
0918 606 000