5 efektívnych tipov, ako sa s deťmi učiť

Nový školský rok sa už začal a s ním prichádza aj učenie sa doma. Vypracovávanie domácich úloh, vysvetľovanie toho, čo dieťa v škole nepochopilo. Čo robiť, aby bol tento čas strávený v príjemnej atmosfére bez plaču a stresu? Prinášame vám päť tipov, ako sa učiť doma s deťmi.

1. Buďte uvoľnení a v dobrej nálade

Toto platí pre obe strany. Uistite sa, že vaše dieťa nie je v zlej emócii. Ak áno, skôr ako začnete pracovať, skúste sa porozprávať o tom, prečo sa tak cíti. Rovnako toto pravidlo platí aj pre rodičov. Neťahajte si negatívne emócie z práce. Ak sa necítite dobre, spravte niečo pre svoju pohodu (uvarte si čaj, choďte si zabehať). Schopnosť byť trpezlivý je priamo úmerná nálade, v ktorej sa účastníci vzdelávania nachádzajú.

2. Porozprávajte sa o tom, aký ste mali deň

Nehrňte sa do učenia hneď, ako sa dieťa vráti zo školy alebo vy z práce. Porozprávajte sa o tom, aký ste mali deň. Ak máte viac detí, môžete si sadnúť za stôl v jedálni a dať kolovať napríklad kamienok. Ten, kto má kamienok, porozpráva o svojom dni. Platí to aj pre vás rodičov. Nebojte sa pred deťmi povedať, že vás v práci niečo nahnevalo alebo naopak potešilo. Takto sa všetci uvoľníte a naladíte sa na spoločnú prácu nad domácimi úlohami.

3. Objasňujte si slová

Zastavte sa, keď prejdete nové slovo alebo pokiaľ vidíte, že sa dieťa nevie pohnúť z miesta a zostalo „zaseknuté“ nad istou časťou textu. Nájdite nepochopené slovo, poriadne ho objasnite a nechajte dieťa, nech vám naňho vytvorí vety. Na objasňovanie slov môžete použiť aj tento internetový slovník.

4. Choďte krok po kroku

Máte pocit, že už ste vyskúšali všetko možné a vaše dieťa stále nerozumie násobeniu? A skúšali ste vrátiť sa o krok späť? Vráťte sa k sčítavaniu cez desiatky. Pravdepodobne tu nájdete niečo nepochopené alebo nedostatočne precvičené. Často sa stáva, že sa niekde zasekneme a nevieme sa pohnúť ďalej. Hľadáme rôzne riešenia, ale jediným možným je vrátiť sa o krok späť. Pretože to bude ten krok, ktorý nás zastavil.

5. Ukazujte si obrázky, videá, reálne predmety

Pri objasňovaní nepochopeného slova alebo pri čomkoľvek, čo sa učíte, nezabudnite si pozrieť aj obrázky, videá alebo reálne predmety. Učíte sa biológiu? Na webe je množstvo videí o baktériách, podmorskom živote ale aj ľudskom tele. Učíte sa vlastivedu? Vyberte sa na výlet a pozrite si napríklad tri rieky, ktoré sú najbližšie k vášmu bydlisku. Dieťaťu to dá úplne iný rozmer učenia a pochopí, že učenie nie sú iba slová v učebnici, ale je to aj skutočný život okolo nás.

Pomohol vám článok? Budeme radi za každé zdieľanie. A ak je vaše učenie doma stále stresujúce, nebojte sa kontaktovať nás. Na úvodnej bezplatnej konzultácii sa porozprávame o tom, čo vás trápi a navrhneme riešenia.

V sekcii Rady a tipy nájdete ďalšie zaujímavé články, ktoré vám pomôžu pri učení doma.

© Študijné centrum BASIC | ochrana osobných údajov

Vytvoril MD webdesign - tvoríme obchodne úspešné weby

Podporuje WebSupport

Študijné centrum BASIC je oprávnené používať služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka vo vlastníctve medzinárodnej organizácie Association for Better Living and Education International a je použitá s ich súhlasom.

Top